Ndërlidhjet

HIROSHIMË


Mijëra njerëz u tubuan në Parkun Përkujtimor të Paqës në Hiroshimë për të shënuar 57 vjetorin e bombardimit atomik të këtij qyteti nga Shtetet e Bashkuara, në 6 gusht të 1945-tës.
Tre ditë më vonë u bombardua edhe Nagasaki dhe përfundoi lufta e Dytë Botërore me dorëzimin e Japonisë, në 15 gusht të po atij viti.
Kryeministri Junichiro Koizumi foli në ceremoni dhe riafirmoi politikën e Japonisë kundër zhvillimit apo posedimit të armëve bërthamore.
XS
SM
MD
LG