Ndërlidhjet

UASHINGTON


Në Shtëpinë e Bardhë kanë filluar bisedime midis negociatorëve palestinezë, të kryesuar nga Saeb Erekat dhe zyrtarëve të lartë amerikan, këshilltares për sigurinë kombëtare Condoleezza Rice dhe sekretarit të shtetit Colin Powell.
Njoftohet se Condoleezza Rice ka përsëritur agjendën e presidentit George Bush për Lindjen e Afërt që përfshin kërkesat që palestinezët të adoptojnë më shumë institucione demokratike dhe lidership të ri, por nuk është diskutuar për ardhëmirinë e Yasser Arafatit.
George Bush ka thënë se ai do të mbështesë një shtet provizor palestinez nëse plotësohen kushtet e tij.
XS
SM
MD
LG