Ndërlidhjet

TOKIO


Majori i Nagasakit, në fjalimin që mbajti me rastin e 57 vjetoreit të bombardimit atomik të këtij qyteti që përshpejtoi dorëzimin e Japonisë dhe përfundimin e Luftës së Dytë Botërore, kritikoi Shtetet e Bashkuara për rezistim të përpjekjeve për çarmatimin bërathamor raketor.
Majori Itcho Ito i bëri thirrje Japonisë të farkojë një marrëveshje me vendet tjera në Azinë veri-lindore që do të ndalonte armët bërthamore.
XS
SM
MD
LG