Ndërlidhjet

BOGOTA


Presidenti i Kolumbisë Alvaro Uribe ka shpallur gjendje të jashtzakonshme në vend për të luftuar shkallëzimin e dhunës, e cila prej inaugurimit të tij para 5 ditëve, shkaktoi vdekjen e mbi 100 njerëzve.
Qeveria gjithashtu dekretoi një taksë emergjente për të grumbulluar 800 milionë dollarë, të nevojshme për ushtrinë.
Kolumbia mbi 4 dekada është e përfshirë nga luftimet midis guerilës së majtë, forcave paramilitare dhe ushtrisë.
XS
SM
MD
LG