Ndërlidhjet

PRAGË


Të paktën 72 vetë e kanë humbur jetën nga të reshurat dhe vërshimet e fundit në Evropë.
Vërshimet në Rusi i kanë lënë të ngujuar 4.000 turistë në brigjet e Detit të Zi, kanë shkaktuar rrëshqitjen e dheut në Gjermani dhe Zvicër, dhe e kanë ndërprerë lundrimin nëpër Danub.
Qyteti Salzburg në Austri është shpallur zonë e rrezikuar.
Në Çeki, mijëra njerëz sot i lëshuan shtëpitë pas daljes së lumenjve nga shtrati.
Në Pragë pacientët janë evakuuar nga spitalet, kurse kryeministri Vladimir Spidla ka shpallur gjendje emergjence në zonat e rrezikuara.
XS
SM
MD
LG