Ndërlidhjet

PRAGË


Kryeqyteti i Republikës Çeke po përgatitet për vërshimet më të mëdha të shekullit, derisa niveli i ujërave të lumejve vazhdonë të rritet.
Autoritetet i kanë urdhëruar rreth 40 mijë banorë që të evakuohen nga vendbanimet e ulëta të Pragës, që jetojnë përgjatë lumit Vëlltava.
Nga moti me shira të forta dhe vërshimet në Evropë dhe në Rusi, gjatë javës së kaluar kanë humbur jetën rreth 75 njerës.
Disa penda kanë shpërthyer në provincat e Austrisë së epërme dhe të ulët, duke vërshuar fshatra. Edhe pjesë të Bavarisë në Gjermani janë në gjendje të jashtëzakonëshme.
XS
SM
MD
LG