Ndërlidhjet

PRAGË


Vërshimet më të rrepta në 100 vitet e fundit kanë detyruar rreth 50 mijë banorë të Pragës përgjatë lumit Vëllta dhe nja 150 mijë të tjerë anembanë Çekisë që të evakuohen nga shtëpit e tyre.
Edhe vise të tjera të Evropës Qëndrore ballfaqohen me katastrofë.
Në Gjermani, vërshimet përgjatë lumit Elba kanë detyruar banorët e Drezdenit të evakuohen, kurse disa qyteza në Austri përgjatë Danubit janë përmbytur. Ujrat e Danubit rrezikojnë të vërshojnë edhe Bratisllavën.
XS
SM
MD
LG