Ndërlidhjet

UASHINGTON


Shtetet e Bashkuara me gjasë do të mbajnë trupat në Afganistan për shumë vite për tu përkujdesur të mos bëhet sërish parajsë për terrorsitë, ka deklaruar gjenerali amerikan Tommy Franks, komandant i fushatës anti-terror në Afganistan.
Rreth 8000 uashtarë amerikanë ndodhen në Afganistan si pjesë e koalicionit ndërkombëtar që përndjek elemenet e mbetura të organizatës terroriste të Osama bin Ladenit dhe liderë të milicisë talibane.
Trupat gjithashtu stërvitin armatën kombëtare afgane dhe ofrojnë shërbime civile.
XS
SM
MD
LG