Ndërlidhjet

BERLIN


Pesë personat e akuzuar për pjesëmarrje në dramën e djeshme të pengjeve në ambasadën e Irakut në Berlin janë azil-kërkues dhe me gjasë me origjinë irakiane, thanë autoritetet e gjykatës gjermane.
Policia depërtoi mbrëmë në ambasadë, arrestoi pesë mbajtësit e armatosur të pengjeve dhe liroi ambasadorin irakian dhe anëtarët tjerë të ambasadës.
Grupi që mori për pesë orë ambasadën e quan veten Opozita Demokratike Irakiane e Gjermanisë, por për te nuk dinë gjë grupet tjera egzistuese opozitare irakiane.
XS
SM
MD
LG