Ndërlidhjet

PEKIN


Mijëra fshatarë dhe ushtarë kinezë janë mobilizuar që të përforcojnë digat mbrojtëse kundër vërshimeve për-rreth një liqeni të madh në provincën qendrore Hunan nëpër të cilin kalojnë ujërat e lumit Jangce.
Rreth 10 milionë njerës në ato rajone do të rrezikohen nëse shpërthejnë digat mbrojtëse të liqenit dhe lumit.
Dhietra mijë njerës janë evakuar tashmë nga shtëpitë rreth liqenit.
XS
SM
MD
LG