Ndërlidhjet

TEHERAN


Presidenti i Iranit, Mohammad Khatami përsëriti kundërvënien e tij ndaj sulmi të mundëshëm të Shteteve të Bashkuara kundër Irakut dhe i ka tërhequr vëmendjen Uashingtonit kundër zgjerim aksioni ishtarak kundër Iranit.
Khatami ka thënë se thirrjet e Shteteve të Bashkuara për fundosjen e regjimit të presidentit irakian Saddam Hussein kërcënojnë sigurinë jo vetëm në rajon por anembanë botës.
Ai u ka bërë thirrje Shteteve vtë Bashkuara që të adaptojë, siç e quan, “politika realiste” dhe të punojnë në përmirësimin e raporteve me Iranin.
XS
SM
MD
LG