Ndërlidhjet

UASHINGTON


Shtetet e Bashkuara kanë thënë se sulmet mbi policët e Kombeve të Bashkuara dhe trupat paqeruajtëse në Kosovë janë të papranueshme dhe të patolerueshme.
Zëdhënësja e Departamentit të Shtetit, Brenda Greenberg, deklaroi se ndonëse rrethanat e sulmeve ndaj policëve dhe trupave ndërkombëtare janë të paqarta, “kjo paraqet një ndryshim të papranueshëm për autoritetet e misionit të Kombeve të Bashkuara dhe forcën e sigurisë në Kosovë”.
Këto deklarata kanë ardhur pas incidentit në fshatin Gorazhdec të Pejës.
XS
SM
MD
LG