Ndërlidhjet

HAGË


Në Tribunalin e Kombeve të Bashkuara për krime lufte me seli në Hagë nesër vazhdon procesi gjyqësor kundër ish presidentit jugosllav, Sllobodan Millosheviq dhe pritet të dëshmojë Behar Haxhiavdia nga Gjakova.
Trupi gjykues i ka dhënë afat prokurorisë që deri në 13 shtator të përfundojë me dëshmitë lidhur me akuzën kundër Millosheviqit për krime në Kosovë dhe të vazhdohet pastaj me akuzat për krime në Kroaci dhe gjenocid në Bosnjë.
Kryeprokurorja Carla Del Ponte ka deklaruar se dëshiron që t,i vazhdohet mandati deri në përfundimin e gjykimit të Sllobodan Millosheviqit.
XS
SM
MD
LG