Ndërlidhjet

LONDËR


Kryeministri Tony Blair përsëriti sërish mbështetjen e Britanisë për një sulm të mundëshëm ushtarak të Shteteve të Bashkuara, duke thënë se Iraku paraqet kërcënim “real dhe unik” ndaj sigurisë në botë dhe kjo nuk është çështje vetëm për Uashingtonin, por për gjithë bashkësinë ndërkombëtare.
“Ne themi qartë se regjimi i Saddam Hussein është kërcënim, sepse nuk përfill rezolutat e Kombeve të Bashkuara lidhur me zhvillimin e armëve për zhdukje në masë”, tha Tony Blair.
Ai megjithate theksoi se as Britania e as Shtetet e Bashkuara nuk kanë vendosur akoma se çfar aksioni të ndërmarrin ndaj Irakut.
XS
SM
MD
LG