Ndërlidhjet

GROZNI


Delegacioni i Asamblesë paralamentare të Këshillit të Evropës i kryesuar nga Lord Judd filloi ditën e dytë të bisedimeve me zyrtarët rusë dhe ata çeçenë pro-moskovitë për gjasat e zgjidhjes politike të konfliktit në Çeçeni.
Udhëheqësi i administratës promoskovite në Çeçeni, Akhmad Kadyrov, ka thënë se “nuk sheh mundësi” për negociata me forcat separatiste për zgjidhje paqësore.
Lord Judd ka thënë se egzistojnë raporte të qëndrueshme se forcat ruse kanë abuzuar dhe vrarë civilë duke bastisur për separatistë çeçenë.
XS
SM
MD
LG