Ndërlidhjet

HAGË


Tribunali i Kombeve të Bashkuara për krime lufte përfundoi pjesën e gjykimit të ish presidentit Jugosllav , Sllobodan Millosheviq lidhur me akuzën për krime lufte të bëra në Kosovë.
Prokuroria paraqiti gjatë procesit gjyqësor 124 dëshmitarë dhe egzaminoi qindra prova lidhur me krime të bëra nga forcat serbe në Kosovë.
Kryeprokurorja Carla Del Ponte beson se Millosheviq do të gjendet fajtor për vrasje burrash , grashë e fëmijësh dhe dëbimin e 800 mijë shqiptarëve nga Kosova.
XS
SM
MD
LG