Ndërlidhjet

MOSKË


Presidenti i Rusisë, Vladimir Putin, i ka dërguar letër Kofi Ananit, Këshillit të Sigurimit dhe OSBE-së, përmes së cilës transmeton mesazhin se Rusia është e përgatitur të fillojë sulmet në grykën Pankisi të Gjeorgjisë, pasi siç thuhet, Gjeorgjia ka dështuar të veprojë kundër guerrilasve çeçenë që strehohen atje.
Parlamenti i Gjeorgjisë ka reaguar me një sesion të jashtëzakonshëm, prej nga është dalë me apelin që OKB-të, NATO dhe Bashkimi Evropian të marrin masa konkrete për të ndihmuar Gjeorgjinë dhe për të parandaluar agresionin ushtarak rus.
XS
SM
MD
LG