Ndërlidhjet

SHKUP


Rezultatet preliminare zyrtare të zgjedhjeve parlamentare në Maqedoni flasin se partitë opozitare kanë hequr nga pushteti koalicionin e kryeministrit Lupço Georgievski, i cili parnoi humbjen dhe përgëzoi liderin e opozitës, Branko Cërvenkosvskin për fitore.
Partia Demokratike Shqiptare, e udhëhequr nga Arbër Xhaferri, gjithashtu ka pranuar humbjen dhe ka përgëzuar Bashkimin Demokratik për Integrim të Ali Ahmetit për fitore.
OSBE-ja që vëzhgoi zgjedhjet tha se në përgjithsëi ato u zvilluan qetë, por do të bëjë një komunikatë zyrtare brenda ditës.
XS
SM
MD
LG