Ndërlidhjet

UASHINGTON


Shtetet e Bashkuara e kanë dezavuar si “taktikë që do të dështojë” njoftimin se Iraku do të lejojë kthimin e pakusht të inspektorëve të armatimit.
Shtëpia e Bardhë tha në një komunikatë se ky është një hap taktik i ndërmarrë nga Iraku duke shpresuar se do të shmangë ate që komunikata e quan “aksion të fortë të Këshillit të Sigurimit”.
Në komunikatën e Shteteve të Bashkuara thuhet se me gjithë ofertën irakiane akoma nevojitet një rezolutë e re dhe “efektive” e Këshillit të Sigurimit për t,u marrë me kërcënimin që paraqet regjimi i Saddam Hussein.
XS
SM
MD
LG