Ndërlidhjet

FENIAN


Pas bisedmimeve me kryeministrin e Japonisë, lideri i Koresë Veriore, Kim Il Jong tha se Feniani është i hapur për dialog me Shtetet e Bashkuara dhe do të zgjasë moratoriumin e testimit të raketave përtej afatit aktual të 2003-shit.
Pas takimit që për herë të parë kanë patur liderët e dy vendeve, kryeministri japonez, Junichiro Koizumi tha:
“Programin veri korean i armëve bërthamore është diçka që bota po e ndjek me vëmendje. Kësaj here Jong Il vërtetoi se do ti mbajë të gjitha marrëveshjet përkatëse ndërkombëtare. Është me rëndësi që Korea Veriore t,i zbatojë këto marrëveshje në praktikë”, tha Koizumi.
XS
SM
MD
LG