Ndërlidhjet

BERLIN


Kancelari aktual, Gerhard Schroeder dhe sfiduesi Edmund Stoiber me koalicionet e tyre zhvilluan garë tepër të ngushtë në zgjedhjet e sotme parlametare në Gjermani dhe nuk dihet akoma se kush fitoi.
Pas mbylljes së vendvotimeve Edmund Stoiber vlerësoi: “Një gjë tashmë është e qartë-CDU/CSU kanë fituar zgjedhjet”, tha Stoiber, duke shtuar se nga rezultatat do të bëjë ate që mundet.
Rezultatatet zyrtare preliminare nuk do të dihen deri pas mesnate, por sipas të dhënave më të reja, partitë opozitare konzervative kanë marrë 39,5 të votave, Partia Socila Demokrate në pushtet e Schroeder 37.3, kurse të Gjelbërit 9,5 përqind.
XS
SM
MD
LG