Ndërlidhjet

LONDËR


Këshilltarja për sigurinë Kombëtare të Shteteve të Bashkuara, Condoleezza Rice u ka deklaruar mediave britanike se Uashingtoni do të mobilizojë “forca të mjaftueshme që të fitojë” luftën kundër Irakut dhe pastajë do të ndihmojë rindërtimin e atij vendi si shtet të unifikuar dhe demokratik.
Ricce nuk ka folur për plane amerikane për sulm të mundëshëm kundër Irakut, kurse Sekretari amerikan i Mbrojtjes , Donald Rumsfeld sugjeroi dje se çfado invadimi i prirë nga Shtetet e Bashkuara ndaj Irakut do të godaste grupe të vogla zyrtarësh rreth Saddam Hussein.
Donald Rumsfeld ka thënë se presidenti George Bush akoma nuk ka vendosur për kursin e aksionit.
XS
SM
MD
LG