Ndërlidhjet

KOPENHAGË


Liderë nga Evropa dhe Azia kanë filluar takimin në kryeqytetin e Danimarkës që të diskutojnë lidhur me terrorizmin, bashkëpunimin ekonomik dhe brenga tjera të përbashkëta.
Ata do ti hedhin vështrim edhe përmirësimit të raporteve me Korenë Veriore, sulmit të
mundëshëm kundër Irakut nga Shtetet e Bashkuara dhe konfliktit izraelito-palestinez.
Kryeministri i Danimarkës, Anders Rasmussen tha në hapje të samitit se liderët do të diskutojnë rrugët për luftimin e ekstremizmit dhe ndasive kulturore Lindje- Perëndim.
XS
SM
MD
LG