Ndërlidhjet

ROMË


Kryeministri i Italisë Silvio Berlusconi tha se Italia do t'i mbështesë përpjekjet ushtarake dhe diplomatike të Shteteve të Bashkuara për t'u siguruar çarmatimi i Irakut.
Në një fjalim në parlamentin e vendit, Berlusconi tha se Kombet e Bashkuara duhet të sjellin një rezolutë të re mbi Irakun, e cila do të autorizonte përdorimin e forcës nëse Bagdadi nuk i bindej rezolutës.
Ndërkohë, sekretari amerikan i shtetit Colin Powell ka deklaruar se mënyra më e mirë për çarmatimin e Irakut është ajo përmes ndërrimit të regjimit.
XS
SM
MD
LG