Ndërlidhjet

BUAKE/BREGU I FILDISHTË


Një kontigjent prej 200 trupash të Shteteve të Bashkuara është dërguar në Afrikën Perëndimore, që të mbrojë shtetasit amerikanë dhe të tjerët, të gjetur në mesin e luftimeve midis fraksioneve të armatosura në Bregun e Fildishtë.
Përforcime të ngjashme ka dërguar edhe Franca.
Kryengritja 6-ditëshe në Bregun e Fildishtë deri tani la të vrarë të paktën 270 vetë.
XS
SM
MD
LG