Ndërlidhjet

ANKARA


Forcat turke të sigurisë kanë konfiskuar mbi 15 kilogramë uranim të fisnikëruar armatimi dhe kanë arrestuar dy meshkuj të akuzuar për kontrabandimin e materialit.
Dy personat, që besohet se janë turqë, janë arrestuar në provincën jugore Sanliurfa, që kufizon me Sirinë dhe është 250 kilometra largë Irakut.
Autoritetet e Turqisë thonë se të dyshuarit planifikonin që ta shesin uraniumin në tregun e zi për 5 milionë dollarë.
XS
SM
MD
LG