Ndërlidhjet

HAGË


Një zyrtar i lartë i policisë serbe të Bosnjes është akuzuar për krime kundër njerëzimit dhe ndërlidhje me gjenocid, për rolin e tij në masakrën në Srebrenicë në vitin 1995.
Zëdhënësja e Tribunalit Florence Hartman tha se Ljubomir Borovçanin ishte komandant i shtabit të përgjithshëm në kohën e masakrës, kur forcat e tij kishin zënë, arrestuar dhe ekzekutuar mbi 7.000 burra dhe djem myslimanë.
XS
SM
MD
LG