Ndërlidhjet

GJENEVË


Çdo 40 sekonda kryhet një vetë-vrasje, çdo 60 sekonda një vrasje dhe çdo 100 sekonda, një person humbet jetën në konflikte të armatosura – janë këto të dhënat e publikuara nga Organizata Botërore e Shëndetësisë.
Kjo agjenci e Kombeve të Bashkuara bëri të ditur në raportin e lëshuar sot, se vetëm gjatë vitit 2000 kanë humbur jetën në episode të dhunshme mbi 1 milion e 600 mijë njerëz.
Sipas statistikave rezulton se vetëvrasja ndër burra është tre herë më e lartë se ajo ndër gra.
XS
SM
MD
LG