Ndërlidhjet

BRUKSEL


Bashkimi Evropian dhe NATO-ja po kërkojnë nga Kroacia që të dorëzojë gjeneral Janko Bobetko, i akuzuar nga Gjykata Ndërkombëtare e Hagës.
Bobetko akuzohet për vrasjen e 100 serbëve në enklavën e Medakut në vitin 1993.
Në një deklaratë të shefit të NATO-s, Xhorxh Robertson, veprimi i Kroacisë është i papranueshëm dhe aspak ndihmës.
XS
SM
MD
LG