Ndërlidhjet

ANKARA


Lideri i turqëve qipriotë, Rauf Denktash citohet të ketë thënë se ai dhe homologu i tij i grekëve qipriotë, Glafkos Cleridis janë dakorduar që të punojnë për ri-unifikimin e Qipros si shtet i përbashkët.
Kombet e Bashkuara janë duke i mbështetur bisedimet midis partive qipriote që nga mauji janar.
Bashkimi i ishullit mundë të lehtësonte integrimin e Qipros në Bashkimin Evropian nga viti 2004.
XS
SM
MD
LG