Ndërlidhjet

LARNAKË


Presidenti i grekëve qipriotë, Glafkos Clerides thotë se grekët dhe turqit qipriotë mbesin thellësisht të ndarë ,por insiston që zgjidhja të mbështetet në rezolutat e Kombeve të Bashkuara që kërkojnë ribashkimin e Qipros si një shtet, me zona federale të dy bashkësive etnike.
Por, lideri i turqëve qipriotë, Rauf Denktash kërkon njohjen e shtetit të turqëve qipriotë, të njohur vetëm nga Ankaraja deri tash, e cila mban atje 40 mijë trupa. Kjo do të çonte nga një konfederatë e dy shteteve të pavarura.
XS
SM
MD
LG