Ndërlidhjet

SARAJEVË


Lideri i partisë kyresore multietnike të Bosnjës, Partisë Social Demokrate, Zllatko Lagumxhija ka parashikuar se Bosnja do të ketë sërish aliancë reformiste, pas zgjedhjeve të djeshme.
Ai ka thënë se partitë nacionaliste myslimane, kroate dhe serbe që e çauan vendin në luftë në vitin 1992 sërish nuk do të kenë mazhorancën.
Por Partia Demokratike Serbe, e themeluar nga i akuzuari për krime lufte, Radovan Karaxhiq thotë se pretë të ruaj dominimin e saj në Entitetin serb të Bosnjës.
XS
SM
MD
LG