Ndërlidhjet

HAGË


Ish ministri i Jashtëm malazez, Nikolla Samarxhq tha se Sllobodan Millosheviq ishte lider i “lëvizjes nacionaliste që kishte qëllim krijimin e Serbisë së madhe”me kufinj në “linjën e shovinizmit serbomadh Karlovac-Karlobag-Viroviticë”, duke dëshmuar në procesin gjyqësor kundër ish presidentit jugosllav në Tribunalin e Hagës për krime lufte.
Duke iu referuar bisedave me Momir Bullatoviqin, ish presidentin malazez, Nikolla Samarxhiq tha se para shpërthimit të luftërave në vitin 1991 katër anëtarë të kryesisë jugosllave-Branko Kostiq, Borisav Joviq, Sejdo Bajramoviq dhe Jugosllav Kostiq ishin në një vijë me Millosheviqin dhe zbatonin çdo gjë që kërkonte prej tyre.
XS
SM
MD
LG