Ndërlidhjet

HAGË


Forcat paramilitare serbe vrisnin pa kontroll civilë dhe digjnin shtëpi në qytetin e Vukovarit në Kroaci, tha gazetari serb Dejan Anastasijeviq, duke dëshmuar në gjykimin e Sllobodan Millosheviqit në Tribunalin e Hagës për krime lufte.
Dëshmitari tha se armata jugosllave e diminuar nga serbët, që prokurorët thonë se ishte nën kontrollin e Millosheviqit, shihte mënjanë derisa paramilitarët vrsisnin pas rënies së qytetit në 1991-shin.
XS
SM
MD
LG