Ndërlidhjet

KOMBET E BASHKUARA


Këshilli i Sigurimit nuk do të miratojë një rezolutë të vetme për Irakun, por do të ndjekë propozimin francez, për një qasje me dy faza, ka thënë sekretari i përgjithshëm i Kombeve të Bashkuara Kofi Anan. Uashingtoni këmbëngul për një rezolutë të vetme, ndërsa Anan vazhdon bisedimet me vendet, anëtare të përhershme, të Këshillit të Sigurimit.
Zëdhënësi i Anan, Fred Ekhard, ka sqaruar se Anan vazhdon të nënvizojë rëndësinë e unitetit në Këshillin e Sigurimit dhe besoj se dhe njëherë do jetë për pozicionin që i shërben në afat të gjatë Kombeve të Bashkuara lidhur me një qëndrim të përbashkët për Irakun.
XS
SM
MD
LG