Ndërlidhjet

SHKUP


NATO është dakorduar që të vazhdojë misionin paqëruajtës në Maqedoni deri nga mesi i dhjetorit për të ofruar stabilitet plotësues ndërkohë që negociatat për qeverinë e re midis Social Demokratëve dhe Bashkimit Demokratik për Integrim kanë hyrë në etapën finale, thanë zyrtarët e Aleancës në Shkup.
“E ndiejmë se qeverisë së re duhet t,i jepet ekstra siguri në ditët e para të pushtetit” , ka thënë zyrtari i NATO-s.
NATO ka gjasa të mbesë në Maqedoni edhe për gjashtë muaj tjera, por vendimi për zgjatje të mëtejshme të misionit do vijonte pas kërkesës së qeverisë së re, ka thënë zyrtari.
XS
SM
MD
LG