Ndërlidhjet

MOSKË


Forcat ruse kanë bërë shkrepje të suksesëshme testuese të raketave interkontinentale balistike, nga toka dhe nëndetëset dhe raketave kryqëzuese nga aeroplanët, njoftojnë zyrtarët rus të mbrojtjes.
Raketa balistike interkontinentale “Topol” është shkrepur nga kosmodromi Plesetks dhe ka qëlluar cakun në Kamçatkë, rreth 7000 kilometra largë.
Kjo raketë është operative ka 15 vite dhe Rusia periodikisht e teston që të shohë nëse mund të zgjatet afati operativ i sajë.
XS
SM
MD
LG