Ndërlidhjet

JERUSALEM


Komandanti i armatës izraelite në Brezin e Gazës, gjenerali Yisrael Ziv tha se Tel Avivi duhet të ri-shikojë kufirin me Egjiptin pasi ushtarët e tij vranë dy palestinezë për të cilët thanë se kishin kaluar nga Egjpti dhe përpiqeshin të futen në qytetin izarelit Yevul.
“E konsideronim kufirin me egjiptin si kufi paqe, por ngjarjet e mëngjezit janë një ndryshim definitiv. Do të na duhet të evaluojmë sërish perspektivën dhe metodën tonë të operimeve rreth këtij rajoni dhe natyrisht presim që egjiptasit të bëjnë të njetën gjë”, tha gjenerali Ziv.
Brigadat Abu al Rishm, fraksion i Al Fatahut, thanë se dy palestinezët ishin anëtarë të tyre.
XS
SM
MD
LG