Ndërlidhjet

HAGË


Tribunali i Hagës për krime lufte dënoi me pesë vite burgim serbin e Bosnjsë, Millan Simiq, pasi pranoi së është fajtor për krime kundër njerëzimit ndaj të burgosurve myslimanë dhe kroatë gjatë luftës në Bosnjë.
Millan Simiq, zyrtar i dikurshëm në Bosanski Shamac, pranoi se është fajtor për dy pika të aktakuzës lidhur me torturime, kuse prokurorët si shkëmbim u pajtuan ti heqin akuzat tjera kundër tij.
XS
SM
MD
LG