Ndërlidhjet

ANKARA


Gjenerali i armatës së Shteteve të Bashkuara, Tomy Franks,i cili drejton operacionet ushtarake amerikane në Lindje të Afërt dhe Azinë Qendrore, arriti në Turqi që të kërkojë nga Ankaraja mbështetje për fushatën e mundëshme ushtarake kundër Irakut të prirë nga Shtetet e Bashkuara.
Gjenerali Franks, shoqërohet nga Joseph Ralston, gjeneral i forcave ajrore amerikane i cili komandon forcat e NATO-s për Evropë.
Dy gjeneralët pritetet të takojnë nesër ushtarakët e Turqisë që të diskutojnë shfrytëzimin e mundëshëm të bazave ajrore turke për sulme ndaj Irakut.
XS
SM
MD
LG