Ndërlidhjet

ANKARA


Komandanti i trupave amerikane në Lindjen e Mesme dhe Azinë Qëndrore, gjenerali Tomy Franks, është takuar me ushtarakë të lartë turq për të biseduar rreth Irakut.
Burimet turke thonë se pala amerikane do të kërkojë përdorimin e bazave ushtarake turke për sulmet e mundhsme kundër Irakut.
Gjatë luftës së Gjirit në vitin 1991, Turqia ka qenë një aleat kyç, i Shteteve të Bashkuara.
Gjithashtu pritet që Franks t’i kërkojë Turqisë që të vazhdojë drejtimin e forcës ndërkombëtare në Afganistan.
XS
SM
MD
LG