Ndërlidhjet

NJU JORK


Kombet e Bashkuara e kanë futur grupin islamik Jemaah Islamiyah në listën e grupeve, asetet e të cilave duhet të ngrihen shkaku i lidhjeve të dyshuara me Al Kaidën.
Policia e Indonezisë e ka ndërlidhur grupin me sulmin në qytetin Bali, ndërsa Shtetet e Bashkuara kanë shfaqur bindjen se grupi operon në Indonezi, Singapur, Malajzi dhe Filipine.
Në fillim të javës, Uashingtoni e cilësoi grupin si “organizatë të jashtme terroriste”, duke ia ngrirë të gjitha asetet në Shtetet e Bashkuara.
XS
SM
MD
LG