Ndërlidhjet

CABO SAN LUCAS/MEKSIKË


Liderët e 21 vendeve të Bashkëpunimit Ekonomik nga Azia dhe Pacifiku janë tubuar në samitin në Meksikë, ku pritet të fokusohen në luftën globale kundër terrorizmit, zhvillimin e armëve bërthamore të Koresë së Veriut dhe krizën rreth Irakut.
Në samitin do të marrin pjesë edhe presidenti amerikan George Bush, presidenti kinez Jiang Zemin, dhe kryeministri japonez Junichiro Koizumi.
Kryeministri rus Mikhail Kazyanov, i cili në samitin e zëvendëson presidentin Putin, ka kërkuar nga komuniteti ndërkombëtar masa më të ashpra për pengimin e finansimit të terrorizmit.
XS
SM
MD
LG