Ndërlidhjet

PEKIN


Kina dhe Shtetet e Bashkuara kanë rënë dakort për të rivendosur mardhëniet ushtarake, ka deklaruar zëdhënësi i Ministrisë së jashtme kineze.
Kjo marrveshje është mundësuar pas takimit të javës së kaluar mes presidentit amerikan George Bush dhe atij kinez, Jinag Zemin, në Teksas.
Marrdhëniet ushtarake mes dy vendeve janë ndërprerë pas përplasjes mes një aeroplani amerikan spiun dhe një aeoplani luftarak kinez, në prill të vitit 2001.
XS
SM
MD
LG