Ndërlidhjet

KOPENHAGË


Autritetet daneze kanë ndaluar Ahmed Zakajev, këshilltar i lartë i udhëheqësit cecen, Asllan Maskadov, i cili gjendej në Kopenhagë për kongresin botëror cecen.
Kryeministri danez Rasmusen ka sqaruar:
“Më 25 tetor autoritetet daneze kanë marrë kërkesën e policisë ruse për të arrestuar dhe dërguar Zakajevin në Rusi”, ka thënë Rasmusen.
Zyrtarët danezë thanë se ata po shohin akuzat e ngritura kundër tij nga Rusia, të cilat lidhen sipas Moskës me aktivitete terroriste mes viteve 1996 – ‘99.
XS
SM
MD
LG