Ndërlidhjet

MOSKË


Human Rights Watch, organizata e njohur ndërkombëtare për të drejtat e njeriut, ka kërkuar hapjen e hetimeve për dramën e 750 pengjeve në Teatrin e Moskës dhe mësymjen e forcave speciale policore ruse për zgjidhjen e krizës.
Ngjarja ka shkaktuar shumë paqartësi lidhur me rolin e këtyre forcave, për siç u tha, shpëtimin e njerëzve të marrë peng nga guerrilas çeçenë.
Shumica e deputetëve në Dumën Ruse, nuk e kanë pranuar kërkesën e Human Rights Ëatch.
XS
SM
MD
LG