Ndërlidhjet

NJU JORK


Sekretari amerikan i Shtetit Colin Pauell, ka zhvilluar një bisedë telefonike me ministrin e jashtëm francez, në përpjekje për ta bindur Francën të mbështesë rezolutën për Irakun, të propozuar nga Shtetet e Bashkuara.
Franca dhe Rusia, anëtare të përhershme të Këshillit të Sigurimit, kërkuan ndryshime në propozimin amerikan, duke shfaqur drojën se propozimi aktual përmban klauzola të fshehura për një sulm të mundshëm mbi Irakun, nëse Bagdadi i pengon inspektimet e reja të armëve.
XS
SM
MD
LG