Ndërlidhjet

ANKARA


Turqia përgatitet për zgjedhjet parlamentare të së dielës, të cilat u vendosën të mbahen parakohe si rezultat i krizës disa-mujore politike dhe ekonomike që mbërtheu vendin si dhe shqetësimeve për shëndetin e kryeministrit Bulent Eçevit.
Anketimet publike parashikojnë humbjen e thellë të partive të koalicionit qeverisës.
Po sipas këtyre sondazheve, favorite e këtyre zgjedhjeve duket të jetë Partia për Drejtësi dhe Zhvillim, politikat e së cilës, në rast fitoreje, rrezikojnë të rrisin tensionet brenda NATOs.
XS
SM
MD
LG