Ndërlidhjet

BANKOK


Ka vazhduar faza e dytë e bisedimeve lidhur me dhënien fund konfliktit 19 vjecar në Sri Lanka.
Bisedimet mes përfaqësuesve të rebelëve tamilë dhe qeverisë kanë arritur disa rezultate, të cilat lidhen me ngritjen e dy komiteteve që do të mbulojnë rindërtimin e zonave të prekura nga konflikti dhe tjetri për projektet e kthimit të personave të zhvendosur.
Nga konflikti mes tamilëve dhe qeverisë së Sri Lankës kanë humbur jetën rreth 65 mijë persona.
XS
SM
MD
LG