Ndërlidhjet

SAN XHULJANO PULJA


Presidenti italian Karlo Azelio Ciampi dhe zyrtarë të lartë të qeverisë italiane i janë bashkangjitur banorëve vendas në fshatin San Xhuljano di Pulia në jug të vendit, nw ceremonitw e varrimit, tw 29 vetëvw që humbwn jetën si pasojë e tërmetit të disa ditëve më parë. 26 nga viktimat janë fëmijë, që gjendeshin në mjediset e shkollës në kohën e twrmetit, cfarë shënon zhdukjen e një gjenerate të tërë për fshatin e vogël në jug të Italisë.
Prokuroria italiane ka hapur hetimet lidhur me shkatërrimin e menjëhershëm të ndërtesës së shkollës, e cila ishte riparuar dy vjet më parë.
XS
SM
MD
LG